sastojci
- 500 g junećeg vrata
- 500 ml tamnog piva
- 400 g konzervirane rajčice
- 1 žlica svinjske masti
- 2 mrkve srednje veličine
- 2 stabljike lisnatog celera
- 3 lovorova lista
- 1 žlica sitno sjeckanog peršina
- 2 glavice crvenog luka
- 0.5 žličice šećera
- 1 žlica brašna
- 1 žličica slatke crvene paprike
- sol i svježe mljeveni papar
Način pripreme
Prvo dobro operite pa posušite juneći vrat. Narežite ga na kocke veličine 3 cm. Očistite pa nasjeckajte 2 glavice luka. Ne morate ga sjeckati na sitno, mogu ostati krupniji komadi. Ogulite i nasjeckajte mrkvu i stabljike celera.
Zagrijte dublju posudu za pečenje s poklopcem pa u njoj otopite svinjsku mast. Na zagrijanu masnoću stavite dinstati luk dok ne požuti i lagano počne dobivati smeđu boju ali pazite da vam ne zagori. Dodajte ostalo povrće i listove lovora pa dinstajte još desetak minuta. Dok se povrće dinsta vi možete u drugoj tavi prepržiti kockice junećeg vrata koje ste prethodno lagano uvaljali u brašno. Bitno je da se meso izvana lagano zapeče kako bi prilikom kuhanja ostalo sočno. Dodajte preprženu junetinu povrću pa sve zalijte s tamnim pivom i pojačajte malo vatru. Nakon par minuta smanjite vatru i dodajte konzerviranu rajčicu i mljevenu slatku papriku, sve posolite i popaprite po želji. Dodajte i žličicu šećera koja će vašem jelu dati finu slatkoću koju gulaš treba imati. Ako volite malo slađi gulaš možete dodati i nekoliko suhih šljiva bez koštica.
Pustite gulaš da zakuha pa ga poklopite i kuhajte na laganoj vatri dok meso ne bude jako mekano a to je cca sat i pol do dva sata. Morate svako malo promiješati gulaš i dodati tekućine kako vam se ne bi zalijepio za dno posude. Zalijevati ga možete junećim temeljcem ili toplom vodom. Količinu dodatne tekućine dodajte ovisno o tome koliko gusti gulaš na kraju želite dobiti. Najbitnije da znate da gulaš ne možete prekuhati a meso na kraju mora biti toliko mekano da vam se topi u ustima. Skuhani gulaš možete poslužiti s njokima, žgancima ili pire krumpirom.