Alternativni mlijecni proizvodi na biljnoj bazi   mlijeko, vrhnje, maslac, jogurt, sir, sa sastojcima
Copyright (c) 2021 Rimma Bondarenko/Shutterstock. No use without permission.

Alternativni proteini: Evo kojima treba dati priliku…

Potražnja za alternativnim izvorima proteina raste zbog sve veće društvene svijesti o tjelesnoj dobrobiti, održivosti i etici u prehrani. Alternativni proteini nude raznovrsne i hranjive opcije koje mogu zadovoljiti nutritivne potrebe našeg organizma i pružiti nam sjajnu priliku za isprobavanje novih jela. 

 Leca, mung grah, slanutak, soja, edamame, gra ak, hrana za zdravu prehranu, veganski proteini, mikronutrijenti i izvori vlakana
Copyright (c) 2022 5PH/Shutterstock. No use without permission.

Mahunarke i grahorice

Mahunarke, uključujući grah, leću, slanutak i druge vrste grahorica, predstavljaju izvanredne alternativne izvore proteina jer sadrže gotovo istu količinu proteina kao meso. Jedna od najprivlačnijih osobina mahunarki je njihova svestranost u kuhanju. Mogu se pripremati na razne načine - kuhane, pečene ili kao sastojak u varivima, juhama i salatama. Slanutak se može koristiti za izradu popularnih jela poput hummusa, dok su leća i grah savršeni sastojci u varivu i rižotu. Osim toga, mahunarke su odličan dodatak vegetarijanskim i veganskim jelima, donoseći im bogatstvo okusa i teksture.

Proizvodi na bazi soje

Proizvodi na bazi soje predstavljaju jedan od najpopularnijih i najpristupačnijih alternativnih izvora proteina. Soja, kao mahunarka, izuzetno je bogata proteinima i sadrži sve esencijalne aminokiseline, što je čini izvanrednom namirnicom za vegane, vegetarijance i sve koji žele smanjiti unos mesa. Jedan od najpoznatijih proizvoda na bazi soje je tofu, koji se dobiva koagulacijom sojinog mlijeka. Njegova neutralna aroma omogućuje lako usvajanje okusa začina i umaka, stoga se može prilagoditi raznim jelima. Osim tofua, sve popularniji postaje i tempeh, koji nastaje fermentacijom soje. Tempeh ima čvrstu teksturu i bogatiji je okusom, što ga čini odličnim samostalnim jelom, ali i dodatkom salatama i sendvičima. 

Razne vrste preradene soje, odnosno sojino mlijeko, tempeh, tofu i sojin umak
Copyright (c) 2024 Nunung Noor Aisyah/Shutterstock. No use without permission.
Asortiman ora astih plodova u zdjelicama. Indijski ora cici, lje njaci, orasi, pistacije, pekan orasi, pinjoli, kikiriki, makadamija, bademi, brazilski orasi.
Copyright (c) 2021 5PH/Shutterstock. No use without permission.

Orašasti plodovi

Osim što su ukusni i hranjivi, orašasti plodovi bogati su zdravim mastima, vitaminima i mineralima, što ih čini savršenom samostalnom užinom i dodatkom raznim jelima. Osim toga, imaju visoku energetsku vrijednost! Mogu se dodavati u smoothieje, žitarice, salate ili se koristiti kao sastojak u pečenju. Orašasti plodovi često se melju u brašno, od kojeg se mogu pripremati različiti pekarski proizvodi, uključujući kruh i kolače. Maslac od orašastih plodova, kao što je maslac od badema ili kikirikija, popularan je odabir za doručak ili užinu, pružajući obroku kremastu teksturu i bogatstvo okusa.  


* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.