Mung ili zeleni grah
Mung ili zeleni grah kultivira se još od antičkih vremena na prostorima od Indije i Kine do jugoistočne Azije, a upravo je zbog toga jedan od najčešćih predstavnika grahorica (uz edamame) u jelima tog podneblja. Slađeg je i blažeg okusa, a može se jesti svjež ili proklijao. Za razliku od ostalih grahorica, nešto je lakši za probavu i ne napuhava kao, primjerice, grah i slanutak.
Sjajna alternativa mesu
Mung se sjajno uklapa u buddha ili poke zdjele, a čest je sastojak raznih variva i juha, dok se mljeveni može koristiti umjesto slanutka u falafelu te kod izrade raznih uštipaka. Mahunarke kao što je zeleni grah popularna su vegetarijanska alternativa mesu jer su prepune proteina, a bogate su kalijem, vlaknima, magnezijem i vitaminima iz B skupine. Iz škroba mung graha rade se prozirni ili stakleni rezanci, dok se njegove klice koriste kao dodatak raznim salatama ili se blanširane poslužuju kao prilog.
U salatu!
Mung grah doma možete vrlo jednostavno koristiti kao dodatak proljetno-ljetnoj kombinaciji salata. Uz rajčice, krastavce, sir fetu i, naravno, što god vam srce poželi, ubacite i malo ovoga graha koji ste prethodno kuhali oko 30 minuta u puno vode. Najbolja stvar je da, za razliku od većine grahorica, mung grah ne treba prethodno namakati.
* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.