Izazov za nepce – fermentirani proizvodi od soje
Uživate li u hrani azijskog porijekla, velike su šanse da ste već isprobali nekoliko fermentiranih proizvoda od soje poput umaka od soje, tempeha, miso paste i kimchija.
Zašto se zrna soje fermentiraju?
Azijska kuhinja obiluje fermentiranim namirnicama od soje koje se jedu već stoljećima. Ne samo da se u procesu fermentacije poboljšava i produbljuje okus pojedine namirnice već se i u nekim slučajevima povećava biodostupnost hranjivih tvari.
Tempeh i natto
Tempeh je poznata alternativa mesu koja obiluje bjelančevinama biljnog porijekla – u 100 grama proizvoda naći ćete i 20 grama proteina. Kriške ovog proizvoda najčešće se mariniraju i kratko prepeku, a mogu se dodati i u razne juhe, variva i stir fryjeve. Tempeh ima čvrstu teksturu i gorkasti okus, a priprema se od zrna soje koja se fermentiraju s gljivicom Rhizopus oligosporus, poznatu i kao tempeh starter. Dobar je i izvor vitamina K i B2, bakra, magnezija, mangana i fosfora.
Japanci za doručak često jedu kuhanu rižu i natto, odnosno fermentirana zrna soje s bakterijom Bacillus subtilis. Iako na prvi pogled ne izgleda vrlo privlačno – krasi ga ljepljiva žilava tekstura i oštra aroma – natto je izvor brojnih hranjivih tvari. Bogat je bjelančevinama, a sadrži i brojne minerale poput željeza, bakra, kalcija i magnezija.
Fermentirani umaci i paste
Azijsku kuhinju nemoguće je zamisliti bez umaka od soje koji se koristi za sve od mariniranja namirnica do začinjavanja jela. Priprema se od pšenice i zrna soje koji se fermentiraju u salamuri. Ne jedete gluten? Nema problema. Umjesto umaka od soje upotrijebite tamari koji ima vrlo slične karakteristike.
U japanskoj kuhinji popularna je miso pasta – pasta od fermentiranih zrna soje koja ima umami okus te se koristi kao temelj za brojne juhe i marinade. U Koreji su popularne paste chunjang, cheonggukjang i doenjang, a ponajviše ljutkasti gochujang koji se dodaje i kod pripreme fermentiranog kineskog kupusa kimchija.
*Sve informacije u članku su informativnog karaktera.