Dunje ili 'zlatne jabuke'
Dunja (Cydonia oblonga) osim što je vjesnica skorog dolaska jeseni, simbol je plodnosti, sreće i postojanosti. U našim krajevima u prošlosti dunja se često sadila kada bi se rodilo dijete, a u arapskim krajevima bila je poznata i kao zlatna jabuka jer je uspijevala u sušnim uvjetima, tamo gdje jabuke nisu. Vrlo je siromašna po broju sorti, ima ih samo tri koje se razlikuju po obliku ploda – jabukolike, kruškolike i zvonaste, a ujedno je jedina predstavnica svoga biljnoga roda.
Savršen desert
Sirovi plod dunje zbog svoje trpkosti nije omiljen za jesti, ali može se konzumirati kada odstoji jer postane slađi. No, prerađevina od dunje ima obilje, a najčešće se peče ili kuha kako bi voćno meso postalo slađe. Narezane kriške dunje zapečene u pećnici ili na tavi s medom odličan su ljetni desert, a odlično pristaje i uz kuglicu sladoleda od vanilije. Kompot od dunja predstavlja sladak i nutritivno vrlo vrijedan obrok, baš kao i dunja u voćnim salatama.
Probajte s mesom!
No, ne morate svježe dunje čuvati za kuhanje jer ih možete iskoristiti i za grill ili pećnicu. Naime, dunje se odlično sparuju s mesom kojem daju slatki i pomalo trpki kontrast okusa. Naročito dobro pašu s janjetinom i piletinom jer dodaju bogatstvo arome blagom okusu mesa. Slažu se dobro i s divljači i crvenim mesom, a odlično će se uklopiti u glazuru ili pak kao nadjev za jače mesne okuse.
* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.