Sirak – podcijenjena žitarica koju bi trebalo uvrstiti na jelovnik
U potrazi ste za novim okusima i kulinarskim kombinacijama? Isprobajte sirak, sjajnu alternativu za rižu, kvinoju ili kokice.
Glavne karakteristike
Sirak je biljka iz porodice Poacea koja datira još iz 8000. godine prije Krista. Postoji tridesetak različitih vrsta, a potječe iz Afrike. Smatra se petom najzastupljenijom žitaricom u svijetu koja se uzgaja za prehranu ljudi i stoke. Iznimno je fleksibilna pa se u Kini od nje proizvodi popularno alkoholno piće maotai, u Indiji se koristi za proizvodnju goriva, a u nekim dijelovima svijeta od nje se proizvode metle za čišćenje.
Sirak izgleda vrlo slično kukuruzu, a obuhvaća mala jestiva zrna koja najčešće imaju bijelu ili žutu boju. Neke vrste mogu imati zrna crvene, smeđe, pa čak i ljubičaste ili crne boje. Kao i sve druge žitarice, trebalo bi ga čuvati na hladnom i tamnom mjestu u posudi s čvrstim poklopcem.
Hranjive tvari
Sirak je podcijenjena žitarica koja sadrži važne nutrijente i hranjive tvari. U 100 grama sirka nalazi se oko 69 grama ugljikohidrata, 10 grama bjelančevina, 3 grama masti i oko 315 kalorija. Sjajan je izvor prehrambenih vlakana i antioksidansa poput flavonoida, fenolnih kiselina i tanina, a sadrži i vitamin B kompleks. U njemu se nalazi i dosta minerala poput magnezija, kalija, fosfora, željeza i cinka.
Kako spremiti sirak?
Sirak ima vrlo blag orašast okus pa se u svojem cjelovitom obliku može skuhati kao slatka kaša ili slani prilog umjesto riže ili kvinoje. Poželjno je zrna namočiti u čistoj vodi večer prije kuhanja kako biste ih omekšali, učinili jednostavnijim za jelo, ali i smanjili vrijeme kuhanja. Namočeni sirak pomiješajte s vodom u omjeru 1 : 3 i termički obrađujte oko 45 minuta.
Ova se žitarica može samljeti u brašno i koristiti za pripremu kruha i drugih pekarskih proizvoda. Povrh svega, dodajte zrna sirka s nešto zagrijanog ulja u lonac i oni će početi „pucati“ poput kokica.
*Sve informacije u članku su informativnog karaktera.