Zamrzavanje gljiva – savjeti
Gljive ne mare za vremenske uvjete, važno je jedino da im je toplo i vlažno. Stoga, ako ste strastveni gljivoljubac ili jednostavno u trgovini nabasate na odličnu akciju, nemojte je propustiti jer, ako ih nećete odmah konzumirati, gljive možete zamrznuti i pripremiti kad god poželite..
Što ljepše, to bolje
Gljive koje imaju crne točkice, koje su se smežurale, osušile ili imaju bilo kakvu nepravilnost nemojte zamrzavati. Naknadno pranje, čišćenje i naposljetku zamrzavanje samo će pojačati te nepravilnosti.
Čistite
Jasno, prije zamrzavanja gljive treba temeljito oprati i očistiti. Čistite ih u hladnoj vodi i skinite im stapke, a one vrlo velike narežite na sitnije komadiće prije daljnjih koraka.
Kuhajte i posušite
Prije zamrzavanja oprane i očišćene gljive treba podvrgnuti još jednom postupku – sotiranju ili parenju. Imajte na umu da će oba ova postupka gljive učiniti mekšima i tamnijima. Također, i sotiranje i parenje zahtijevaju oko 5 minuta termičke obrade, a nakon parenja ili sotiranja rasporedite gljive na čistu kuhinjsku krpu ili papir za pečenje kako bi se osušile.
Zamrzavanje
Kada gljive budu potpuno suhe, vrijeme je za zamrzavanje. Rasporedite ih u vrećici za zamrzavanje, ali nemojte ih naguravati kako se ne bi spljoštile. Ovako pripremljene i pohranjene gljive možete koristiti i do tri mjeseca nakon zamrzavanja.
* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.