Upoznajte sous vide tehniku kuhanja
Iako je sous vide tehnika kuhanja prisutna u kulinarstvu tek od 1974. godine, kada ju je osmislio francuski kuhar Georges Pralus, popularna je kao da je poznata oduvijek. Meso zatvoreno u staklenci ili plastičnoj vrećici te vrlo sporo kuhano u vodi na niskoj temperaturi, garantira da će namirnica biti pravilno i ravnomjerno skuhana i da će zadržati vlažnost. Naravno, u suvremenoj verziji ova se tehnika kuhanja izvodi uz pomoć aparature za sous vide, ali princip je isti.
Niža temperatura, duže kuhanje
Sous vide tehnika kuhanja naročito je važna i koristi se u pripremi mesa, posebice onog crvenog koje se kuha na temperaturi između 55 i 60 °C, što je daleko niže od temperature na kojoj se peče. Tako kuhano meso zadržat će arome, vlažnost i teksturu, a istodobno će biti ravnomjerno termički obrađeno. Tako se piletina i ostala perad u sous vide tehnici pripremaju na temperaturi od 66 do 71 °C, a na nešto višoj temperaturi za termičku obradu povrća.
Za kulinarske entuzijaste
Ovom tehnikom, također, postižu se rezultati i teksture koje je nemoguće ostvariti tradicionalnim metodama kuhanja. Odresci će iz sous vide kupke izaći pečeni od ruba do ruba. Za meso poput svinjske lopatice ili rebrica sous vide kuhanje omogućuje kuhanje na temperaturama koje su znatno niže i stabilnije od onih koje se koriste u tradicionalnim kulinarskim metodama, što znači da će biti neznatan gubitak vlažnosti.
* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.