Set raznih sirovih mesnih odrezaka. Svje e meso govedine, svinjetine, teletine i piletine   T-bone, ribeye, tomahawk, rebra, file   na dasci za rezanje, na bijeloj podlozi.
© Copyright (c) 2023 Julia's GraphicLand/Shutterstock. No use without permission.

Zašto meso treba odležati prije pečenja? Tajna sočnosti i vrhunskog okusa…

Kupujete savršen komad mesa, dolazite kući, začinite ga i bacate na tavu – no rezultat nije onakav kakvom ste se nadali. Meso postaje tvrdo, žilavo i gubi sokove čim ga zarežete? U čemu je problem? Odgovor leži u jednom ključnom koraku koji ste preskočili – odležavanju mesa.  

Suho odle ani sirovi tomahawk odrezak. Odrezak s kosti. Na bijeloj drvenoj podlozi.
© Copyright (c) 2020 YARUNIV Studio/Shutterstock. No use without permission.

Odležavanje mesa nije samo gastronomski trend nego metoda stara stoljećima, koristi se u vrhunskim restoranima i mesnicama, gdje znaju da vrijeme čini razliku između prosječnog i savršenog zalogaja. Taj proces omogućuje prirodnim enzimima da razgrade vlakna mesa, omekšaju ga i razviju bogatiji okus.  

Kako pripremiti meso da odleži u kućnim uvjetima?

Ne morate imati profesionalne komore za odležavanje – čak i običan kuhinjski hladnjak može poslužiti. Evo kako će meso pravilno odležati, ovisno o vrsti mesa i vremenskim mogućnostima. 

 

  1. Brzo odležavanje – za one u žurbi

Ako imate samo nekoliko sati prije pripreme, ostavite meso da odleži na sobnoj temperaturi od 30 minuta do sat vremena. To će omogućiti ravnomjernije pečenje i spriječiti šok zbog nagle promjene temperature, što često uzrokuje isušivanje mesa. 

 

  1. Mokro odležavanje – jednostavno i učinkovito

Najlakši način za kućnu primjenu je mokro odležavanje koje se odvija u vakuumiranoj ambalaži u hladnjaku. Kupili ste vakuumirani steak? Ostavite ga u njegovoj originalnoj ambalaži još nekoliko dana u hladnjaku – enzimi će odraditi posao umjesto vas. 

 

Ako meso nije vakuumirano, možete ga staviti s malo maslinova ulja i začina u čvrsto zatvorenu vrećicu. Tako će zadržati vlagu i omekšati tijekom odležavanja.

Sirovi, nepeceni govedi odresci u vakuumiranoj sous vide vrecici   tomahawk, T-bone i club steak rezovi
© Copyright (c) 2021 Ilia Nesolenyi/Shutterstock. No use without permission.
Kulinarska pozadina. Razliciti rezovi sirove svje e teletine, govedine i crvenog mesa sa zacinima, ru marinom, solju, paprom, ce njakom i maslinovim uljem.
© Copyright (c) 2023 Rimma Bondarenko/Shutterstock. No use without permission.

  1. Suho odležavanje – za prave entuzijaste

Ako u svojoj kuhinji želite isprobati suho odležavanje mesa, trebat će vam malo više vremena. Postavite meso na rešetku iznad tanjura kako bi zrak mogao cirkulirati oko njega i ostavite ga da odleži u hladnjaku od dva do pet dana. Ovo najbolje funkcionira s većim komadima mesa poput bifteka ili pečenja. Ključno je da meso bude na niskoj temperaturi i pokriveno papirnatim ručnikom koji će upiti suvišnu vlagu. 

 

Nakon odležavanja, odrežite tamniju, sušu vanjsku koru i meso će biti spremno za pripremu.

Dodatni trikovi za bolje rezultate

Za maksimalan okus i sočnost, nekoliko jednostavnih trikova može napraviti veliku razliku. Prvo, nemojte stavljati meso iz hladnjaka direktno u tavu. Hladno meso neće se ravnomjerno ispeći, izgubit će sokove i ostati tvrdo, stoga mu uvijek dajte vremena da postigne sobnu temperaturu – idealno je da odleži 30 - 60 minuta prije kuhanja. 

 

Druga važna stavka je soljenje. Mnogi sol dodaju neposredno prije pečenja, no ako meso posolite barem sat vremena ranije, sol će prodrijeti u vlakna, poboljšati teksturu i naglasiti prirodnu aromu mesa.

Kuhar priprema meso na stolu.
© Copyright (c) 2017 Africa Studio/Shutterstock. No use without permission.
Pecena svinjska leda s povrcem i zacinima.
© Copyright (c) 2013 Anna Hoychuk/Shutterstock. No use without permission.

Još jedna česta pogreška je nestrpljivost nakon pečenja. Koliko puta ste narezali meso čim ste ga maknuli s vatre, a pritom su svi sokovi završili na dasci umjesto u odrescima? Dajte pečenom mesu priliku da odstoji 5 - 10 minuta prije rezanja kako bi se sokovi ravnomjerno rasporedili unutar mesa – rezultat će biti neusporedivo sočniji zalogaji. 

 

Odležavanje mesa kod kuće ne zahtijeva puno truda, a postiže golemu razliku u okusu i teksturi. Umjesto da pečete meso čim ga kupite, dajte mu malo vremena – bit će vam zahvalno, a vaši tanjuri nikada neće biti isti.

 

* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.