Sve što trebate znati o pripremi raznih namirnica iz mora
Ljeti prehrana poprima posebne čari jer, uz ribu koja je idealno brzo rješenje za ručak ili večeru, budi želju za drugim zanimljivima okusima iz mora. Riječ je o namirnicama koje imaju specifičan način pripreme, ali i konzumiranja. Ništa nije toliko komplicirano da se ne može pripremiti u vlastitoj kuhinji, samo je važno imati osnovne smjernice na umu i slijediti ih.
Posebna morska delicija
Kamenice se mogu jesti svježe, kuhane na pari, pržene ili na roštilju. Svježe imaju slankasti okus, okus mora. Pri kupnji ili konzumaciji važno je imati na umu da svježe kamenice nemaju riblji miris. Također, ako u školjci nema morske vode, velika je vjerojatnost da nije živa. Svježe se najčešće poslužuju uz limun. Najprije ih je važno oprati, zatim otvoriti uz pomoć nožića, gornji dio školjke odvojiti, iscijediti malo limunova soka po mesu i pojesti. Ako biste radije malo termički obradili kamenicu, najprije je očistite i izvadite iz školjke, a potom uvaljajte u kruh pa kratko pržite u ulju. Kad se kuhaju na pari dovoljno im je 3 do 5 minuta, nakon čega se mogu konzumirati same ili dodati u drugo jelo, od tjestenine recimo.
Kamenice se mogu i grillati. Otvorite ih i ostavite u dubljoj polovici školjke. Možete ih preliti s malo maslinova ulja i dodati papra i peršina. Složite ih na žar i kratko pecite dok ne vidite da se pojavljuju mjehurići u školjci. Ako volite izazove u kuhinji, okušajte se pripremom kamenica u tempuri. Metoda prženja namirnica u tijestu daje ukusnu hrskavu koricu. Za ovakvu poslasticu najprije ćete trebati očistiti i izvaditi meso iz školjke, zatim ga uvaljati u smjesu od brašna, bjelanjka, mineralne vode i soli i kratko ispržiti kamenicu na ugrijanom ulju.
KAKO PROVJERITI JESU LI KAMENICE SVJEŽE?
Prvo obratite pozornost na to jesu li školjke već otvorene. Svježe kamenice mirisat će po moru.
ČIŠĆENJE KAMENICA
Morate imati samo dobar nož. Dovoljan je kratak i tanak kuhinjski nož koji s lakoćom ulazi između dvije ljušture a da ne ošteti meso.
Nož tanke oštrice pažljivo zabijte između ljuštura kako ne biste zasjekli meso kamenice. Ako ste početnik, stavite je na krpu i čvrstu podlogu kako biste izbjegli da vam isklizne. Nožem pažljivo postružite po dnu školjke kako biste prerezali donji mišić kamenice.
Otvorite školjku i uklonite donju ljušturu kako vam ne bi smetala, a trebat će vam kasnije.
Nožem prerežite i drugi mišić kamenice pa njeno meso vratite u dublju ljušturu i poslužite.
Jednostavne, a ukusne dagnje
Dagnje imaju blagi slankasti okus i mekanu nježnu teksturu. Birajte one koje imaju u potpunosti zatvorenu školjku pri kupnji i one koje nemaju pukotine ili sličnih znakova oštećenja. Prije pripreme ih je važno očistiti i nožićem ukloniti nečistoće i smeđa vlakna. Mogu se kuhati, biti odličan dodatak ribljoj juhi ili raditi kao buzara na bijelo ili crveno. Ukusne su i u kombinaciji s tjesteninom, u rižotima, na pizzama… Dagnje imaju ukusno meso koje sadrži minerale i vitamine i dobar su izvor omega-3 masnih kiselina. Jednostavna i brza priprema ih čine izvrsnim sastojkom za razne ljetne obroke. Dovoljno je staviti ih na suhu tavicu, na srednje jakoj vatri i poklopiti. Uvijek uklonite one koje se nisu otvorile i konzumirajte samo otvorene, uz hrskavi kruh, malo maslinova ulja i začina po želji.
Njima je posebno teško reći ne
Na buzaru, sa zelenim rezancima, u rižotu, pohani ili grillani… U svakom obliku su neodoljivi. Škampe karakterizira mekano meso blagog morskog okusa. Njihov oblik vrlo lako odaje jesu li spremni za konzumaciju jer termičkom obradom poprimaju oblik slova C, što znači da su spremni za posluživanje. Za buzaru se ne odvaja rep od ostatka tijela, dok se za grill preporučuje taj postupak. Na grillu su škampi gotovi za samo 4 – 5 minuta. Maslinovo ulje, sol, papar i češnjak uvijek su dobrodošli dodaci uz plodove mora, pa tako i za škampe. Odlučite li se za prženje u tavici, najprije otopite malo maslaca i maslinova ulja, stavite škampe na vruće ulje i eventualno malo posolite i popaprite. Maknite s vatre već nakon 2 do 5 minuta. U pohanoj verziji potrebno je očistiti repove škampa i umočiti u mlijeko, zatim u brašno pa u duboko ulje na 2 do 3 minute. Uz malo tartara sa strane osjetit ćete pravu fantaziju na nepcima.
Za posebne recepture
Hobotnica ima specifično meso koje treba znati pravilno tretirati kako ne bi bilo previše gumaste teksture. Svježa treba mirisati na more i zahtijeva čišćenje, dok se smrznuta kupuje već oćišćena. U pravilu se dosta dugo kuha. Lonac napunite vodom i posolite, kad zakuha dodajte hobotnicu pa smanjite vatru i kuhajte još između 50 minuta i sat vremena. Najbolje da nožem testirate je li dovoljno omekšala. Uz malo maslinova ulja, limunova soka, peršina, luka, krumpira i nakon hlađenja činit će osvježavajuću salatu, a ako ste spremni za posebnu poslasticu, tada je najbolje pripremiti je ispod peke u kombinaciji s raznim povrćem.
Lignje
Pohani kolutići lignji uz tartar umak i pomfrit jedan su od ručkova koji se smatraju pravim gastro užitkom. Meso lignji manje je tvrdo od hobotnice, a može se pržiti, kuhati, pripremati na grillu te pohati u dubokom ulju. Najbolje ih je pripremati na maksimalno jakoj vatri. Za prženje ih treba narezati na kolutiće, dok je za grill bolje koristiti lignje u komadu zbog samog oblika rešetke. Lignje s grilla dovoljno je obogatiti limunovim sokom i osnovnim začinima. Odlične su u kombinaciji tjesteninom, rižom, povrćem.
*Sve informacije u članku su informativnog karaktera.