U trenutku - 6 načina kako prakticirati zdravo jedenje
U novije doba rijetko tko ima vremena za svjesno uživanje u svakom obroku. Uglavnom nabrzinu skuhamo, brzo jedemo, a nerijetko izbjegavamo prvi korak pa s nogu pojedemo nešto već gotovo. No tu u pomoć uskače sve popularnija metoda svjesnog jedenja, poznatija kao mindful eating.
Nedostatak pozornosti
Dugoročno će nesvjesno jedenje rezultirati ili nedovoljnim ili prekomjernim
unosom hrane. A nerijetko i unosom brze, odnosno nezdrave hrane čija je posljedica često prekomjerna težina. Jer, iako dobro uhodan, ljudski treba oko 20 minuta za prijenos signala sitosti od želuca do mozga. Tako ćemo brzim i nesvjesnim jedenjem pojesti veću količinu hrane negoli nam je potrebno.
Povećanje svijesti
Svjesno jedenje potiče razvitak svijesti o hrani koja se nalazi pred nama, njezinom mirisu, okusu, teksturi i izgledu. Bazira se na slušanju fizičkih znakova gladi te zanemarivanju vanjskih podražaja koji potiču mentalni osjećaj gladi. Potiče sporije jedenje bez distrakcija i uključivanje svih osjetila u svako iskustvo obroka. I što je najvažnije, uči nas kako da više cijenimo hranu koju svakodnevno konzumiramo.
Uklapanje u svakodnevni život
Za početak, svjesno jedenje možete primjenjivati u jednom obroku u danu kad
znate da se možete u potpunosti koncentrirati na radnju i razmišljanje. Prije obroka zapitajte se jedete li zato što ste zaista gladni ili je vaša glad rezultat nekog vanjskog podražaja te je li ono što se nalazi na tanjuru dobro za vas. Jedite sporijim tempom nego inače i svaki zalogaj temeljito prožvačite i prestanite jesti kad osjetite sitost.
Ustrajnost
Ustaljenih se navika može biti jako teško riješiti, a to se pogotovo odnosi na one svakodnevne koje činimo gotovo nesvjesno. Iz tog će razloga trebati neko vrijeme ustrajnog vježbanja svjesnog jedenja kako bi taj način u potpunosti zamijenio stari, gotovo pa mehanički način. No jednom kad svijest postane dio vaših obroka, postat će i dio vašeg kuhanja koje će postati potpuno novo iskustvo.
6 načina kako prakticirati svjesno jedenje
1. Slušajte svoje tijelo i završite obrok kad ste siti.
2. Jedite kad osjetite fizički osjećaj gladi poput kruljenja želuca.
3. Kad jedete ne radite ništa drugo.
4. Jedite na jednom mjestu i po mogućnosti s članovima obitelji.
5. Razmišljajte odakle je došla hrana koja se nalazi na vašem tanjuru.
6. Jedite nutritivno bogate namirnice poput svježeg povrća, voća, mesa i
ribe.
* Sve informacije u ovom članku su informativnog karaktera.