Copyright (c) 2021 Aigul Minnibaeva/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2021 Aigul Minnibaeva/Shutterstock. No use without permission.

Top zamjene za kavu

Bilo da želite izbaciti kavu iz svoje rutine ili jednostavno želite kušati nešto novo, donosimo sjajne prijedloge zamjena za kavu. One ne sadrže kofein ili ga sadrže u mnogo manjim dozama u odnosu na kavu. Dodatna je prednost ovih zamjena što se možete poigrati njihovim okusima dodajući im različite dodatke poput začina, sladila i slično.

Copyright (c) 2020 EugeneEdge/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2020 EugeneEdge/Shutterstock. No use without permission.

Cikorija

Možda najpoznatija zamjena za kavu svakako je cikorija, poznata i kao kavovina. Radi se od sušenog korijena istoimene biljke, koji se, kao i kava, može pržiti i mljeti za pripremu napitka. Cikorija ima okus sličan kavi, ali ne sadrži kofein. Zato sadrži niz nutrijenata koji su dodatna prednost ove biljke. Od vitamina, tu su A, B1, folna kiselina, C, E i K, od minerala sadrži mangan, cink, željezo, magnezij, kalij i kalcij. Također je odličan izvor i prebiotika inulina koji je saveznik naše probave. 

Čajevi

Zeleni, crni, matcha, rooibos, chai, yerba mate samo su neke od vrste čajeva koje možete piti umjesto kave. Zeleni je čaj bogat, između ostalog, polifenolima i antioksidansima, a zahvaljujući minimalnoj obradi listića čaja, zadržava niz nutrijenata. Matcha se također radi od listića zelenog čaja, ali mladih. Zbog načina proizvodnje koja uključuje mljevenje cijelog lista čaja u prah matcha ima veću
koncentraciju antioksidansa. Rooibos je vrsta crvenog čaja, u odnosu na ostale srodnike, sadrži manje tanina, ali obiluje drugim vrstama antioksidansa. Crni
čaj
, za razliku od zelenog, prolazi proces fermentacije pa ima nešto drugačiji kemijski sastav i sadrži manju količinu kofeina. Često ga se kombinira s mlijekom jer ima nešto intenzivniji okus. Chai je vrsta crnog čaja uz dodatak raznih začina poput kardamoma, klinčića i zrna papra, a umjesto s vodom, može se kuhati i s mlijekom ili biljnim napitcima. Yerba mate vrsta je čaja koja prirodno sadrži kofein, a porijeklo vuče iz Južne Amerike. Uz antioksidanse sadrži i druge nutrijente poput riboflavina, fosfora, cinka, tiamina, vitamina C i E, kalcija i željeza.

Copyright (c) 2017 liliya Vantsura/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2017 liliya Vantsura/Shutterstock. No use without permission.
Copyright (c) 2019 Daria Arnautova/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2019 Daria Arnautova/Shutterstock. No use without permission.

Zlatno mlijeko

Ljubitelji egzotičnijih okusa možda su već upoznali ovaj hit napitak, a sada je vrijeme da ga otkriju i drugi. Piće na bazi mlijeka kojem su dodani začini poput đumbira, kurkume, cimeta, crnog papra, kardamoma, vanilije i slično odlična je zamjena za kavu. Iako se prema običaju pije navečer, ujutro će itekako pasati za dobro jutro. Kurkuma je poznata po svojim vrijednim svojstvima, a crni papar pojačat će apsorpciju kurkumina. Poželjno je da zlatno mlijeko pripremate s punomasnim mlijekom jer ono sadrži masnoće koje također poboljšavaju apsorpciju kurkumina.

Voda s limunom

Nevjerojatno jednostavna kombinacija tople vode i limunova soka idealna je za jutarnje razbuđivanje. Osim što ćete rehidrirati organizam, unijet ćete i dovoljne doze vitamina C. Ovaj spoj povoljno će utjecati na probavni i imunosni sustav,a uz vitamin C, unijet ćete i niz antioksidansa. Uz limun, kombinaciji možete dodati i kolute krastavca, listiće mente ili bosiljka, komadiće đumbira ili čak lubenice.

Copyright (c) 2021 zefirchik06/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2021 zefirchik06/Shutterstock. No use without permission.
Copyright (c) 2018 Lyubimova Tatiana/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2018 Lyubimova Tatiana/Shutterstock. No use without permission.

Jabučni ocat

Umjesto kave, u čaši vode razmutite žlicu do dvije jabučnog octa za napitak koji će povoljno utjecati na vaš organizam i dati vam nalet energije. Ovoj mješavini možete dodati i malo meda ili nekog drugog zaslađivača. Proizvodnjom jabučnog octa oslobađa se acetatna kiselina koja ima niz dobrobiti. Mješavina vode i jabučnog octa također je i saveznik vitke linije. Važno je napomenuti da jabučniocat nikako ne smijete piti nerazrijeđen jer može iritirati grlo i želudac, ali i oštetiti zubnu caklinu.

Kombucha

Sve popularniji napitak zapravo je fermentirani crni čaj s kvascem, bakterijama i šećerom. Sama činjenica da je fermentiran čini ga savršenim izborom jer sadrži prebiotike, acetatnu kiselinu i antioksidanse koji su važni za naš imunitet. Uz to, baza joj je crni čaj pa pijenjem kombuche dobivamo energiju koja je rezultat spajanja L-teanina i kofeina. Sve to bez onog osjećaja „nervoze“ koji dobivamo kad popijemo previše kave.

Copyright (c) 2016 Brent Hofacker/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2016 Brent Hofacker/Shutterstock. No use without permission.
Copyright (c) 2013 Sea Wave/Shutterstock. No use without permission. Copyright (c) 2013 Sea Wave/Shutterstock. No use without permission.

Kakao

Sirovi, gorki kakao razmućen u mlijeku odrasla je verzija dječjeg napitka i idealna zamjena za kavu. Sadrži teobromin, stimulans koji će vas razbuditi i potaknuti moždane vijuge, antioksidanse i magnezij. Ne sadrži šećer i masnoće, a okus tamne čokolade volimo u svim prilikama. Možete mu dodati i sladila po želji, ali i malo cimeta za još bolji okus. Kakao možete pripremati i s vodom ili biljnim napitcima.

 

*Sve informacije u članku su isključivo informativnog karaktera.