Činjenice o... lisnatom tijestu!
Poznato je po svojoj hrskavoj teksturi, nešto većem udjelu masti i prepoznatljivom okusu. Okus je rezultat premazivanja maslacem između slojeva tijesta koje treba više puta razvaljati i preklapati kako bi se stvorilo više tankih slojeva. Taj postupak zove se laminiranje.
Maslac za poseban okus
Tijekom pečenja tijesta maslac se topi i stvara paru koja uzrokuje dizanje i razdvajanje slojeva. Zbog toga tijesto postaje lagano i hrskavo. Iako proces zahtijeva preciznost i vrijeme, vrijedi se potruditi jer rezultat je nježna i hrskava tekstura lisnatog tijesta koje se topi u ustima. No, ako patite od nedostatka vremena, nema problema – polupripremljena lisnata tijesta, koja možete kupiti u trgovinama, savršeno će se uklopiti u bilo koji recept! Zahtijevaju puno manje vašeg angažmana i vremena, a to vam ostavlja prostora da se bavite ostalim sastojcima.
U slatka i u slana jela
Klasične slastice kao što su kroasani i kolači oslanjaju se na lisnato tijesto zbog njegove lagane i hrskave teksture. Dobro napravljeno lisnato tijesto može pretvoriti jednostavne sastojke u impresivna jela. To ga čini omiljenim, kako u svakodnevnoj, tako i u gurmanskoj kuhinji. Slana jela kao što su govedina Wellington dokazuju svestranost lisnatog tijesta. Slatke poslastice poput mille-feuille i voćnih kolača ističu njegovu sposobnost da nadopuni razne okuse.
* Sve informacije u članku su informativnog karaktera.